Καλλιέργεια φιλαναγνωσίας με πρόσκληση συγγραφέα παραμυθιών

Στο πλαίσιο της καλλιέργειας της φιλαναγνωσίας είχαμε τη χαρά και την τιμή πριν λίγες μέρες να συνομιλήσουμε με τη συγγραφέα παραμυθιών κα. Μαργαρίτα Αντιλόχου, η οποία μας μίλησε για το παραμύθι της <<Το φεγγάρι του Γενάρη>>.

Η συγγραφέας μίλησε στους μαθητές για τον τρόπο που εμπνέεται για τη συγγραφή των παραμυθιών της.

Μας μίλησε για τις αξίες της φιλίας, της αγάπης, της εκτίμησης και απάντησε στις ερωτήσεις όλων των μαθητών.

Αναφέρθηκε στα στάδια της συγγραφή του παραμυθιού της και στη συνέχεια θαύμασε τις ζωγραφιές των μαθητών οι οποίες έγιναν μετά την αφήγηση του παραμυθιού στα παιδιά. Μίλησε επιπλέον για την εικονογράφηση του βιβλίου της και εμείς της υποσχεθήκαμε ότι σύντομα θα λάβει τις ζωγραφιές των παιδιών που δημιούργησαν μέσα από το παραμύθι της.

Ευχαριστούμε θερμά τη συγγραφέα

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις.