Αρχείο μηνός Μάιος 2017

Μεσογειακή διατροφή

«Φροντίζω την υγεία μου, προσέχω τη διατροφή μου» Σε εκπ/κό πρόγραμμα με θέμα τη μεσογειακή διατροφή σύμμετείχαν οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Χάλκης. Το πρόγραμμα παρουσίασε  η διαιτολόγος-διατροφολόγος κα. Παπαβασιλείου. Στο τέλος οι μαθητές έκαναν ερωτήσεις και ζωγράφισαν την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Προγράμματα |

7ο Μαθητικό Φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας

Φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας Άριστη εμφάνιση έκανε το Δημοτικό σχολείο Χάλκης στο 7ο Μαθητικό φεστιβάλ  στις  28.04.2017. Στο φεστιβάλ συμμετείχαν οι μαθητές της   ΣΤ΄ τάξης με την καθηγήτρια πληροφορικής κα. Σεφεριάδου Ελάνη. Οι μαθητές παρουσίασαν το σχολείο τους και τις αλλαγές που έγιναν στο πέρασμα του χρόνου.    Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο μουσικό γυμνάσιο Λάρισας.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Προγράμματα |

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Για τη συμμετοχή στο Μαθηματικό διαγωνισμό   ¨Παιχνίδι και Μαθηματικά¨  της ελληνικής Μαθηματικής εταιρείας, συγχαίρουμε όλους τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης οι οποίοι έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό με την επιτήρηση των εκπ/κων  Γκαμπλιά Φώτιο και   Παπαδημητρίου  Δημήτρη. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στους διακριθέντες μαθητές του σχολείου μας: ΣΤ΄ τάξη:  Δοντά   Μαρία            Ε΄τάξη:  Τζιατζούλη … Περισσότερα

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις |