ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑΣ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης   Μακρινίτσας (ΚΠΕ) επισκέφτηκαν, την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023,  οι μαθητές της Δ΄και ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας .

Το θέμα του προγράμματος ήταν τα βότανα.

Το Πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο να δείξει στους μαθητές την αξία των βοτάνων της Μακρινίτσας και άλλων περιοχών της Ελλάδας, την εύκολη χρήση τους και τα πλεονεκτήματα που έχουν απέναντι στα συμβατικά φάρμακα. Το Πήλιο, με τη μεγάλη ποικιλία στα βότανα, προσφέρεται ως κατάλληλο πεδίο για τους μαθητές, οι οποίοι έρχονται σε άμεση επαφή με αυτά, τα παρατηρούν, τα μετρούν, τα μυρίζουν, τα καταγράφουν και πολλά από αυτά τα δοκιμάζουν.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Νικολούλης Βαγγέλης, Παπαδημητρίου Δημήτρης και η Δ/ντρια του Σχολείου Μαρία Αποστολάκη.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επισκέψεις.