Εκπαιδευτική επίσκεψη Μηλιές Πηλίου

Τις Μηλιές Πηλίου επισκέφτηκαν οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Χάλκης. Εκεί ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης των Μηλεών όπου είδαν βιβλία ανεκτίμητης αξίας. Ξεναγήθηκαν επίσης στο Μουσείο στο οποίο μεταξύ άλλων γνώρισαν παραδοσιακά επαγγέλματα όπως του πεταλωτή, του φανοποιού κλπ. Στην εκκλησία του χωριού τους περίμενε ο ιερέας του ναού Παμεγγίστων Ταξιαρχών και Αγίων Πάντων. Πρόκειται για δισυπόστατο ναό με ρυθμό Βασιλικής με κρυφούς τρούλους. Ο ιερός ναός κτίστηκε περίπου 450 χρόνια πριν από σήμερα και προσφάτως αναδείχθηκαν οι αγιογραφίες του που παραμένουν αναλλοίωτες στο χρόνο. Μετά τις Μηλιές η επίσκεψη συνεχίστηκε στα Καλά Νερά όπου οι μαθητές πήραν το μεσημεριανό τους γεύμα συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς τους και τους γονείς της Α και Β τάξης.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Επισκέψεις.