Θεατρική παράσταση «Ιλιάδα»

Μια υπέροχη παιδική θεατρική παράσταση με τίτλο «Ιλιάδα» παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες του Δημοτικού σχολείου Χάλκης την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου.

Αναλυτικότερα  οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τον κόσμο του Τρωικού πολέμου μέσα από μια διαφορετική διασκεδαστική οπτική, χάρη στο θεατρικό έργο του Ανδρέα Φλουράκη, τη σκηνοθεσία του Κώστα Φιλίππογλου και της Γιώτας Σερεμέτη. Η παράσταση εξυμνεί τα κατορθώματα των γενναίων πολεμιστών του τρωικού πολέμου μέσα από τις ανθρώπινες αδυναμίες τους.  Οι ήρωες του έργου τσακώνονται σαν μικρά παιδιά, πεισμώνουν, ντρέπονται, φοβούνται και εκφράζουν τις υπαρξιακές ανησυχίες τους.

Η Θεατρική παράσταση έχει σύγχρονη αισθητική που συνδυάζει θέατρο λόγου, σωματικό θέατρο και ψηφιακά μέσα σε μια ιδανική ισορροπία. Οι ερμηνείες των ηθοποιών μάγεψαν τους μαθητές μας..

Κατηγορίες: Επισκέψεις.