2η Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών σχ έτους 2022-23

Στη δεύτερη ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών ασχοληθήκαμε με τη διαχείριση της σχολικής τάξης. Ο εισηγητής του θέματος κ. Χατζηλέλεκας Σ.Ε.Ε. αναφέρθηκε στον τρόπο διευθέτησης από το δάσκαλο των σχέσεων και καταστάσεων, που δημιουργούνται κατά την εξέλιξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Επιπλέον αναφέρθηκε στο είδος και στην ένταση των σχέσεων και των καταστάσεων που βιώνονται από τα μέλη της σχολικής τάξης τα οποία διαμορφώνουν στη συνέχεια το συναισθηματικό της κλίμα καθώς, τα συναισθήματα και οι εκτελεστικές λειτουργίες συνδέονται με την ακαδημαϊκή επίδοση.

Η διδασκαλία δεν μπορεί να αποδώσει, χωρίς τη διαχείριση της σχολικής τάξης. Η διαχείριση της σχολικής τάξης είναι ένα δύσκολο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί. Η ορθή διαχείριση της σχολικής τάξης διαμορφώνει καλό κλίμα, μεγιστοποιεί το διδακτικό χρόνο, εξασφαλίζει τη συμμετοχή των μαθητών στη διδασκαλία, δημιουργεί θετικό μαθησιακό περιβάλλον, προλαμβάνει τις ανεπιθύμητες συμπεριφορές και αντιμετωπίζει συγκρουσιακές καταστάσεις.

Μετά την εισήγηση ακολούθησε διαλογική συζήτηση μεταξύ των εκπαιδευτικών και του εισηγητή για το θέμα.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Συντονιστή- εισηγητή για την παρουσίαση του αυτή.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.