Ταπερίστας,  συνέχεια εκπαιδευτικής δράσης Β΄ τάξης

Με τους μαθητές της Β’ τάξης, δημιουργήσαμε κούκλες από πηλό και χαρτοπολτό καθώς κι ένα κουκλοθέατρο. Γράψαμε διαλόγους για τις κούκλες που αφορούσαν στο σπιτικό δεκατιανό και την αξία του. Επιπρόσθετα γράψαμε διαλόγους για τη χρήση συσκευασιών πολλαπλών χρήσεων καθώς και διαλόγους για τον έλεγχο της ποσότητας της τροφής που καταναλώνουμε. Οι μαθητές/τριες εμψύχωσαν με χαρά και ενθουσιασμό τις κούκλες που δημιούργησαν.

Στην τρίτη φάση της δράσης, καταγράψαμε τις νέες συνήθειες μας για το δεκατιανό. Συγκρίναμε τις αρχικές διατροφικές συνήθειες με τις συνήθειες μετά την εφαρμογή της δράσης. Για τη διάχυση των αποτελεσμάτων της δράσης αποφασίστηκε η δημιουργία αφίσας στην οποία θα εικονίζονται οι κούκλες που δημιούργησαν και εμψύχωσαν οι μαθητές, η παρουσίαση της αφίσας στην ιστοσελίδα του σχολείου και η παρουσίαση της δράσης Ταπερίστας από τους μαθητές της Β΄ τάξης στη σχολική κοινότητα (γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές άλλων τάξεων), σε ειδική εκδήλωση στο τέλος της σχολικής χρονιάς με σκοπό να παρακινηθούν κι άλλα μέλη της σχολικής κοινότητας να εφαρμόσουν την πρακτική Ταπερίστας στην καθημερινότητα τους.

Οι κούκλες που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες μας

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.