ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Την Παρασκευή 13 Μαΐου και ώρα 15:00 – 17:00 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση γονέων στην οποία συμμετείχαν και εκπ/κοί του σχολείου. Εισηγήτρια της συνάντησης αυτής ήταν η κα. Αποστολάκη Μαρία, Δ/ντρια του σχολείου. Το θέμα της εισήγησης ήταν η «Εφηβεία«.

Αναλυτικότερα αναφέρθηκαν τα στάδια της εφηβείας, τα χαρακτηριστικά της και ποια θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά των γονέων απέναντι στο παιδί την περίοδο αυτή. Επιπρόσθετα αναφέρθηκε ο ρόλος της παρέας του παιδιού στην εφηβεία και η συμβολή του σχολείου και της οικογένειας. Πραγματοποιήθηκε στη συνέχεια διαλογική συζήτηση μεταξύ των συμμετεχόντων και της εισηγήτριας και επανακαθορίστηκαν πλαίσια συνεργασίας στο θέμα της εφηβείας μεταξύ γονέων και εκπαιδευτικών.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.