Εκδήλωση για την ημέρα παιδικού βιβλίου

Το σχολείο μας επισκέφθηκε σήμερα Τρίτη 5/4/2022 γι την εκδήλωση της ημέρας παιδικού βιβλίου, η Πιπίτσα η αραχνίτσα και η Λίτσα η πασχαλίτσα. Οι δύο φίλες ήρθαν από το πρωΐ στο σχολείο και μίλησαν για τη διαφορετικότητα τους η οποία δεν είναι πλέον εμπόδιο στη φιλία τους.

Αναλυτικότερα οι δυο φίλες με τη βοήθεια της κας Μαρίας Αποστολάκη και της κας Έφης Αντωνιάδου αφηγήθηκαν στα παιδιά της Α΄, Β΄ και Γ΄τάξης την ιστορία τους και αλληλεπίδρασαν μαζί τους.

Στη συνέχεια μίλησαν για όλα τα πρόσωπα του παραμυθιού και έπαιξαν παιχνίδια ρόλων. Πήραν αποφάσεις όπως ο δικαστής ο Λαχανάκης των Βρυξελλών και έμαθαν από την αραχνίτσα και την πασχαλίτσα λέξεις όπως το ευχαριστώ και το συγνώμη.

κατά τη διάρκεια των βιωματικών δράσεων ένας δικαστής σκληρός ήθελε να βάλει τις δυο φίλες φυλακή αλλά χάρη στην παρέμβαση των παιδιών που έστειλαν γράμμα στις δυο φίλες σώθηκαν και στο τέλος όλοι μαζί χόρεψαν στο πάρτυ της χελώνας Ανεμώνας που έκλεινε τα 129.

Στο τέλος οι δυο φίλες χαιρέτησαν τα παιδιά και υποσχέθηκαν ότι θα τα ξαναεπισκεφτούν.

Στην εκπ/κή δράση συμμετείχαν: η κα Αντωνιάδου Α΄ τάξη, ο κος  Γκαμπλιάς Φώτιος και ο κος  Νικολούλης Ευάγγελος Γ΄τάξη.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.