Συμμετοχή μαθητών σε διαγωνισμό ποίησης της Ιεράς Μητρόπολης Λαρίσης και Τυρνάβου

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Χάλκης συμμετέχουν με έργα ποίησης στο διαγωνισμό της ιεράς Μητρόπολης Λαρίσης και Τυρνάβου.

Συγκεκριμένα η Μητρόπολη διοργανώνει για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Σχολικών Μονάδων των Δήμων που ανήκουν στην Ιερά Μητρόπολη μαθητικό διαγωνισμό έκφρασης και δημιουργίας με θέμα:

<< Σμύρνη 100 χρόνια ελπίδας >>

Ο διαγωνισμός υλοποιείται στο πλαίσιο της επετείου των εκατό χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή (1922-2022) και αφορά στην καλλιτεχνική έκφραση των παιδιών με δύο τρόπους:

Α. Διαγωνισμός ζωγραφικής για μαθητές/τριες νηπιαγωγείων

Β. Διαγωνισμός ποίησης για μαθητές/τριες Δημοτικών Σχολείων

Από το Δημοτικό Σχολείο Χάλκης μαθητές της ΣΤ΄ τάξης εμπνευσμένοι από διηγήματα και αναφορές συγγραφέων για την πολύπαθη Σμύρνη και από τον ξεριζωμό των Ελλήνων Μικρασιατών από τα πάτρια εδάφη του, συμμετέχουν με έργα ποίησης.

Οι μαθητές που συμμετέχουν με έργα ποίησης είναι:

Τσιλιάκου Αχιλλεία

Τσινούλη Βασιλική

Τσούπρας Μάριος

Τζιαντζούλης Αιμίλιος

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα παιδιά μας!

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις.