Πρόγραμμα e-twinning  Δ΄τάξη

Στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning με θέμα τη Διαφορετικότητα,  «All for one and one for all» οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας ασχολήθηκαν με το ελληνικό αλφάβητο Μπράιγ το οποίο χρησιμοποιείται για τη γραφή των τυφλών ατόμων. Έχοντας δίπλα τους τον πίνακα Μπράιγ κατάφεραν κι έγραψαν ελληνικές λέξεις  με τη συγκεκριμένη μέθοδο κι έτσι εξοικειώθηκαν με τη συγκεκριμένη γραφή.  Παρατήρησαν ότι στη μέθοδο αυτή χρησιμοποιούνται χαρακτηριστικές κουκκίδες για κάθε γράμμα και η σύνθεση των σωστών κουκίδων των γραμμάτων οδηγεί σε λέξεις και στη συνέχεια σε προτάσεις. Μέσω της ενσυναίσθησης, οι μαθητές/τριες, κατανόησαν τις δυσκολίες που έχει κάποιος/α όταν χάνει την όραση του. Κάποια από τα αποτελέσματα  της προαναφερόμενης  εκπαιδευτικής δράσης παρουσιάζονται στις παρακάτω φωτογραφίες.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.