Οι μαθητές της ΣΤ τάξης γνωρίζουν τα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς.

Στα πλαίσια του 2ου κύκλου των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, μελέτησαν και κατανόησαν τη σημασία των όρων πολιτισμός και πολιτιστική κληρονομιά των λαών. Έπειτα κλήθηκαν να επιλέξουν ένα από τα προστατευόμενα, από την UNESCO, μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς του πλανήτη, να συγκεντρώσουν πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν, τον σκοπό που εξυπηρετούσαν στο παρελθόν ,τον ρόλο που παίζουν στο παρόν καθώς και τον τρόπο που έχουν επηρεάσει τις τέχνες. Οι πληροφορίες που συγκεντρώθηκαν από τους μαθητές, ενσωματώθηκαν σε ένα αρχείο με κείμενο το οποίο συνόδευσαν με φωτογραφικό υλικό από το διαδίκτυο.Οι εργασίες παρουσιάστηκαν στην τάξη με μεγάλη επιτυχία.

Το άγαλμα της Ελευθερίας -Βασιλική Τσινούλη

Μάτσου Πίτσου- Μάριος Τσούπρας