Προγράμματα μια ολόκληρη χρονιά 1

Την Πέμπτη 12 Ιουνίου 2014 παρουσιάστηκαν στο σχολείο μας προγράμματα που υλοποιήθηκαν στη διάρκεια της χρονιάς.

Η αρχή έγινε με το πρόγραμμα για την Ελιά και το Λάδι που υλοποίησαν οι τάξεις Α΄, Γ΄ και  Στ΄  του σχολείου μας και παρουσίασε ο κ. Δημήτρης Κατσέλης.

DSCN2051 DSCN2053

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε  ως εξής:

1ος  ΜΗΝΑΣ

Συζήτηση με  τους μαθητές  για  το  ελαιόλαδο  και τις  διατροφικές  τους  συνήθειες  καθώς και καταγραφή  αυτών.

Αναφορά  σε  εμπειρίες  παιδιών  από  εργασίες  αγροτικές που  έχουν  σχέση  με τη καλλιέργεια της  ελιάς και την παραγωγή  λαδιού.

2Ος  ΜΗΝΑΣ

Οι  μαθητές  συγκέντρωσαν πληροφορίες για το θέμα  από το  διαδίκτυο  καθώς  και  άρθρα  από  εφημερίδες  και  περιοδικά

Έγινε  διαθεματική  προσέγγιση μέσα από το μάθημα της  Γλώσσας  (ενότητα 4  α  τεύχος)  και  το μάθημα της  Φυσικής (ενότητα Φυτά )για την  έκτη τάξη και  για  τις  μικρότερες τάξεις μέσα  από τα μαθήματα  της Αισθητικής Αγωγής και  της  Μουσικής καθώς  και εικαστική δημιουργία από τους μαθητές  της πρώτης τάξης.

3Ος ΜΗΝΑΣ

Ενημέρωση και  προβολή  power point  για θέματα που  αφορούν  την καλλιέργεια ,την θεραπεία ασθενειών  και την παραγωγή  της  ελιάς  από την γεωπόνο  κυρία  Σταθάκου.

Συμβολική δεντροφύτευση στο  προαύλιο  του  σχολείου  σε  συνεργασία  με τους  γονείς.

4Ος  ΜΗΝΑΣ

Επίσκεψη  στο  Μουσείο  Ελιάς στο  κτήμα  Συρμακέζη  στο  Συκούριο  Λάρισας  όπου έγινε  βιωματική  προσέγγιση .   Επίσκεψη  σε   ελαιώνα  του  χωριού, καθώς και  σε  συνεργασία  με  τις   μητέρες  έγινε  καταγραφή συνταγών  με  ελιές  και  ελαιόλαδο.

Κατηγορίες: Προγράμματα.