Προγράμματα μια ολόκληρη χρονιά 2 Ανακύκλωση – Προστατεύουμε το περιβάλλον Δ΄ τάξη

Τη σχολική χρονιά που μας πέρασε οι μαθητές της Δ΄ τάξης υλοποίησαν ένα Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με τίτλο  «Ανακύκλωση – Προστατεύουμε το περιβάλλον».

Με την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Κώστα Βαρδακά εργάστηκαν όλη τη χρονιά συνειδητά προκειμένου να αναδείξουν κάποιες πολύ σημαντικές παραμέτρους της πρακτικής της ανακύκλωσης. Αυτές μας τις έδειξαν σε μια πολλή κατατοπιστική  παρουσίαση την Πέμπτη 12 Ιουνίου 2014  μιλώντας μας για την καθημερινή πρακτική της ανακύκλωσης στο σπίτι και στο σχολείο, το σωστό  διαχωρισμό  των σκουπιδιών προκειμένου να είναι επιτυχής, τη σωστή συλλογή των ανακυκλώσιμων υλικών στους μπλε κάδους, τα οφέλη της και τα πιο συνηθισμένα λάθη που γίνονται. Μας παρουσίασαν λοιπόν ένα…Εγχειρίδιο του Καλού Ανακυκλωτή και μας παρότρυναν με τρόπο πολύ πιστικό να ανακυκλώνουμε σωστά.

DSCN2057 DSCN2059

Κατηγορίες: Προγράμματα.