Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, και με  στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, το Δημοτικό Σχολείο Χάλκης διοργάνωσε με υπεύθυνο τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Άγγελο Λαμπρονίκο μια σειρά από αθλητικές δραστηριότητες τόσο στο χώρο του Κλειστού γυμναστηρίου όσο και στον υπαίθριο χώρο  που βρίσκεται  μπροστά από το πολιτιστικό κέντρο.

Οι δραστηριότητες αυτές περιελάμβαναν αγώνες μπάσκετ μεταξύ των τάξεων  Ε΄ και Στ΄ καθώς και διάφορες αθλοπαιδιές  και παιδαγωγικά παιχνίδια όπως: « Οι 2 κυνηγοί», όπου συμμετείχαν  τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης και «Μπαμ και κάτω», όπου συμμετείχαν οι τάξεις Γ΄ και Δ΄. Οι μαθητές και μαθήτριες διατήρησαν μέσω των αθλητικών- εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων  τον ενθουσιασμό και τη χαρά σε ύψιστα σημεία αναπτύσσοντας την προαγωγή της ευγενούς άμιλλας και του δίκαιου αγώνα.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις.