Επιμορφωτική συνάντηση εκπ/κών

Σε ενδοσχολική επιμορφωτική συνάντηση συμμετείχαν οι εκπ/κοί με θέμα: «Προσέγγιση σχολικού εκφοβισμού μέσα από την τέχνη» και πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 12 Απριλίου και ώρα 15:00 – 17:00. Εισηγήτρια του θέματος ήταν η Δ/ντρια του σχολείου Μαρία Αποστολάκη.

Στην εισήγηση της αναφέρθηκε μεταξύ άλλων πόσο σημαντικό είναι το θέμα της αποφυγής και πρόληψης καταστάσεων σχολικού εκφοβισμού και αναφέρθηκε σε διδακτική εφαρμογή που προσέγγιζε το σχολικό εκφοβισμό μέσα από την τέχνη.  Παρουσίασε τη Μέθοδο της Μετασχηματίζουσας Μάθησης μέσω της αισθητικής εμπειρίας και την αποτελεσματικότητα της ως προς την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και του στοχαστικού διαλόγου. Ανέλυσε υπόδειγμα εκπ/κού σεναρίου και εξήγησε τα στάδια ανάλυσης και επεξεργασίας των έργων τέχνης που είχαν θέμα το σχολικό εκφοβισμό.

Στο τέλος πραγματοποιήθηκε διάλογος μεταξύ των εκπ/κών και απαντήθηκαν ερωτήματα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία.