ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΕΣ ΕΚΠ/ΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ 2021/22

Την Τσικνοπέμπτη στις 24/2/2022  θα πραγματοποιηθούν αποκριάτικες δράσεις στο χώρο της πλατείας της Χάλκης από ώρα 10.00 έως 13.00 και θα περιλαμβάνουν: α) το κυνήγι κρυμμένης αυτοσχέδιας μάσκας για κάθε τάξη ξεχωριστά και β) το διαγωνισμό αυτοσχέδιας μάσκας. Στις εκδηλώσεις θα συμμετέχει και ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων ο οποίος θα προσφέρει από ένα σουβλάκι στους μαθητές/τριες για το παραδοσιακό ‘’τσίκνισμα’’.

1. Την Παρασκευής στις 4/3/2022 (πριν την Κυριακή της Αποκριάς)  θα πραγματοποιηθούν στο χώρο της πλατείας της Χάλκης από ώρα 10.00 έως 13.00 εκπ/κές δράσεις που θα περιλαμβάνουν: α) την παρουσίαση ενός αποκριάτικου εθίμου από κάθε τάξη, β) το

διαγωνισμό αυτοσχέδιας στολής και γ) την αναβίωση αποκριάτικου εθίμου (χάσκα) από το Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου.

Στους διαγωνισμούς θα συμμετέχουν οι μαθητές/τριες με στολές και μάσκες που θα έχουν δημιουργήσει με τα χεράκια τους με πολύ φαντασία και τη δική τους κατασκευαστική προσπάθεια.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις.