6η Μαρτίου – Πανελλήνια ημέρα κατά του εκφοβισμού

Αγαπητά μας παιδιά,

Το σχολείο κλείνει την πόρτα στο φόβο και στη βία. Ανοίγουμε μια μεγάλη αγκαλιά αλληλεγγύης, σεβασμού φιλίας στήριξης και ευγενούς άμιλλας. Η μαθητική ζωή είναι μια συναρπαστική διαδρομή γνώσης, εξέλιξης και ολοκλήρωσης, που περνά μέσα από δυνατές σχέσεις κατανόησης και στήριξης. Μαθαίνουμε να μοιραζόμαστε και να στηριζόμαστε.

Σε αυτή τη διαδρομή κάθε αντιπαλότητα που εκδηλώνεται με τρόπο επιθετικό και βίαιο δεν έχει θέση. Έχουμε το χρέος όλοι μαζί να υψώσουμε ένα τοίχος σε κάθε συμπεριφορά που απομονώνει, πληγώνει και τραυματίζει τα παιδιά. να ανοίξουμε τα αυτιά μας και να ακούσουμε τον ψίθυρο από την κραυγή του φόβου όσων δεν τολμούν να μιλήσουν. Έχουμε όμως και την ευθύνη να εντοπίσουμε και να αποτρέψουμε την επιθετικότητα όσων τολμούν να υπερβούν τα όρια. Όλες οι όψεις ενός προβλήματος απαιτούν εγρήγορση και συνεργασία όλης της σχολικής κοινότητας.

Στο δημοτικό σχολείο Χάλκης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση και ομιλία για το θέμα.

Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.