Ανακύκλωση ή αλλιώς φτιάχνοντας σαπούνι με την καθοδήγηση του πατέρα Νικόλαου Γιαννόπουλου

Καλωσορίζοντας τον Πατέρα Νικόλαο

Το κοινό παρακολουθεί με πολύ προσοχή

Οι οδηγίες ήταν σαφείς και ο πατέρας Νικόλαος απάντησε σε όλες τις απορίες

Στις 21 Φεβρουαρίου 2014 το Δημοτικό Σχολείο Χάλκης στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος ανακύκλωσης προσκάλεσε τον εφημέριο πατέρα Νικόλαο Γιαννόπουλο για την κατασκευή σαπουνιού με καθημερινά υλικά της κουζίνας.  Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον χώρο του κλειστού γυμναστηρίου του Δημοτικού Σχολείου όπου το προεδρείο  του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, γονείς  και μαθητές, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την κατασκευή με τρόπο πρωτότυπο σαπουνιού και απορρυπαντικού καθαριότητας.  Ο πατέρας Νικόλαος Γιαννόπουλος δώρισε  σαπούνια με κανέλα, πορτοκάλι, γιασεμί, κακάο κλπ. Σε κάθε παιδί, στους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και σε όσους παραβρίσκονταν. Το σχολείο γέμισε μυρουδιές!!! Στο τέλος της εκδήλωσης και σε μια συμβολική κίνηση, ο πατέρας Νικόλαος πρόσφερε στους μαθητές της Στ΄ τάξης από μια Καινή Διαθήκη ενώ παρέδωσε και μια  στη Δ/ντρια  για τη βιβλιοθήκη του σχολείου. Πρόσφερε επίσης από μια μπάλα σε κάθε τμήμα του σχολείου. Ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστεί όσους παραβρέθηκαν στην εκδήλωση και ιδιαίτερα θερμά ευχαριστεί τον πατέρα Νικόλαο για την προσφορά του.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.