Αναβίωση εθίμων Τσικνοπέμπτη

Η Τσικνοπέμπτη λαμβάνει χώρα ημέρα Πέμπτη, λόγω του ότι οι ημέρες Τετάρτη και Παρασκευή είναι «νηστήσιμες ημέρες». Είναι γιορτή της ορθόδοξης παράδοσης στην οποία καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες κρέατος. Προηγείται αυτής η πρώτη κατά σειρά εβδομάδα, η Προφωνή, και ακολουθεί η τρίτη εβδομάδα της Τυροφάγου. Πραγματοποιείται κάποιες ημέρες πριν από την έναρξη της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής.

Σύμφωνα με τη λαογραφία τα έθιμα της Τσικνοπέμπτης είναι διαφορετικά σε κάθε περιοχή. Οι μαθητές του σχολείου πραγματοποίησαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους αναβίωση των εθίμων αυτών παρουσιάζοντας και αναβιώνοντας έθιμα του ελλαδικού χώρου. Παρουσίασαν  το γαϊτανάκι, το «βλάχικο γάμο», που ξεκινά με το προξενιό δύο νέων, συνεχίζει με το γάμο και τελειώνει την Καθαρή Δευτέρα. Το έθιμο αυτό πραγματοποιείται στη Θήβα την Τσικνοπέμπτη και όλες οι εκδηλώσεις είναι γεμάτες από σατυρική αθυροστομία και χορό. Παρουσίασαν έθιμα διαφόρων περιοχών όπως: τα έθιμα της Κοζάνης την Τσικνοπέμπτη τα οποία ξεκινούν με το άναμμα του  πρώτου φανού σε μία από τις γειτονιές της πόλης. Ο φανός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Κοζανίτικης αποκριάτικης παράδοσης. Πρόκειται για εορταστική πυρά όπου οι συμμετέχοντες χορεύουν με τη συνοδεία κρασιού.  Τα έθιμα της Φλώρινας όπου γίνεται χορός μασκέ με ορχήστρα και παραδοσιακή μουσική. Τα έθιμα των Σερρών όπου ανάβονται μεγάλες φωτιές, στις οποίες αφού ψήσουν το κρέας, πηδούν από πάνω τους κ.α. Ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων συμμετείχε στις εκδηλώσεις του σχολείου και προσέφερε για το παραδοσιακό τσίκνισμα της Τσικνοπέμπτης  σουβλάκια στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς. Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για τη συμμετοχή του στις δράσεις του σχολείου.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις.