ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Την Τρίτη 29 Μαρτίου, ώρα 17:00 – 19:00, συνεχίστηκε η  ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα τις «Πρώτες Βοήθειες «.  Εισηγήτριες του θέματος ήταν : Η κα Καλαϊτζή Άννα (παιδίατρος) και η κα Βικτωρία Ρίζου (γενική γιατρός). Η Δ/ντρια του σχολείου καλοσώρισε τις εισηγήτριες και ενημέρωσε πόσο βασικό είναι το θέμα των Πρώτων Βοηθειών τόσο στο σχολείο όσο και στην οικογένεια. Το Δημοτικό σχολείο Χάλκης διοργανώνει κάθε χρόνο δράσεις και επιμορφώσεις που αφορούν το προαναφερθέν θέμα.

Η παρουσίαση της εισηγήτριας περιελάμβανε το τι πρέπει να κάνει ένας εκπ/κός σε επείγοντα περιστατικά και σε  περίπτωση τραυματισμού ενός μαθητή στο σχολείο και πως θα ενεργήσει άμεσα  ώστε να μην χαθεί πολύτιμος χρόνος για το άτομο που χρειάζεται βοήθεια.

Στην ενδοσχολική επιμόρφωση συμμετείχε  το Νηπιαγωγείο Χάλκης και το Νηπιαγωγείο Ροδιάς.

Η Δ/νση και ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστούν θερμά τις εισηγήτριες  για την ολοκληρωμένη προσέγγιση του θέματος.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.