Ο Πήτερ Παν στο σχολείο μας

Μια έκπληξη περίμενε τα παιδιά του σχολείου μας σήμερα.

Ήρθε ένας φίλος τους από τα παραμύθια, Ο ξακουστός και τρομερός Πήτερ Παν επισκέφτηκε το σχολείο μας σήμερα στην ώρα της Θεατρικής Αγωγής συνοδευόμενος από την κυρία της Θεατρικής Αγωγής Καρατζά Αικατερίνη. Στην αρχή ήταν πολύ ντροπαλός και κρυβόταν αλλά μετά ξεθάρρεψε βλέποντας τα παιδιά να του χαμογελούν και να του κάνουν ερωτήσεις:

• Πώς ήρθες ως εδώ;
  • Ποιός είναι ο αγαπημένο σου φίλος;
  • Ποιό είναι το αγαπημένο σου ζώο;
  • Πού σου αρέσει να ταξιδεύεις;
  • Πόσα ταξίδια έχεις κάνει;

Ο Πήτερ Παν πήρε το λόγο και έδωσε απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών. Τους μίλησε για τα ταξίδια του, τις σκέψεις του και τους φίλους τους.

Μίλησε ακόμη για την αξία της φιλίας, τη σπουδαιότητα και το πόσο απαραίτητη είναι για όλους τους ανθρώπους.

Η αλληλεπίδραση των μαθητών με την κούκλα – μαριονέτα Πήτερ Παν ήταν εκπληκτική. Στο τέλος τον χαιρέτησαν και του είπαν να ξανάρθει.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.