ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΘΗΤΩΝ Ε΄ ΤΑΞΗΣ

Ένα Χριστουγεννιάτικο χωριό δημιούργησαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης με την επίβλεψη και την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Εικαστικής Αγωγής κυρίας Κιοπεκτζή  Μαρινίκης.

Το έργο των μαθητών/τριών κατασκευάστηκε από ανακυκλώσιμα χαρτόκουτα και διάφορα άλλα υλικά τα οποία στη συνέχεια πήραν μορφή στα χέρια των σπουδαίων καλλιτεχνών-μαθητών.  Όλα τα σπιτάκια του χωριού βάφτηκαν σύμφωνα με τις προτιμήσεις των παιδιών και πήρε το καθένα τη θέση του στο μικροσκοπικό χριστουγεννιάτικο χωριό.  Μεγάλα σπιτάκια, μικρά σπιτάκια όλα είναι πανέμορφα ιδιαίτερα μετά την επιτυχή σύνθεση που έκαναν τα παιδιά.

Πέρα όμως από το σπουδαίο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που κατάφεραν οι μαθητές, κατανόησαν και κάτι πολύ σημαντικό. Ποιο είναι αυτό; Μα φυσικά το γεγονός ότι όταν μαθαίνουμε από μικρή ηλικία να εργαζόμαστε με ομαδικό πνεύμα, διάθεση συνεργασίας και προθυμία για προσφορά  τότε το αποτέλεσμα που επιτυγχάνουμε είναι πολύ καλύτερο για όλους.  Η καλλιτεχνική προσπάθεια των παιδιών θα σας πείσει.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.