ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ COVID-19

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες  Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και για την αποφυγή διασποράς του Covid-19 στα σχολεία ισχύουν αυστηρά τα παρακάτω :

. Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, ημέρα του Αγιασμού, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν με τους γονείς τους στο
σχολείο επιδεικνύοντας στην είσοδο του σχολείου την εκτυπωμένη σχολική κάρτα που αποδεικνύει το αρνητικό αποτέλεσμα του self test Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα ψηφιακής εκτύπωσης θα πρέπει να αναγράφεται στη χειρόγραφη υπεύθυνη δήλωση ο κωδικός υποβολής στην πλατφόρμα gov.gr  ή πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πιστοποιητικό νόσησης. Το ίδιο θα ισχύσει και για την Παρασκευή 17/9/21.

. Από την εβδομάδα (20/9/21-24/9/21) και για όλη τη σχολική χρονιά το self test των μαθητών θα επιδεικνύεται στον
εκπαιδευτικό της τάξης κάθε Τρίτη και Παρασκευή και θα πραγματοποιείται τη Δευτέρα και την Πέμπτη.

. Στο χώρο του σχολείου δεν επιτρέπεται η είσοδος και η παραμονή των γονέων και κηδεμόνων. Σε περίπτωση προκαθορισμένου ραντεβού οφείλει ο γονέας να επιδείξει πιστοποιητικό εμβολιασμού, νόσησης ή αρνητικό αποτέλεσμα self test και οπωσδήποτε να φορά μάσκα.

. Οι μαθητές θα φορούν μάσκα καθ’ όλη τη διάρκεια του ωρολογίου προγράμματος ως τη στιγμή της παράδοσής τους στους γονείς.
Εξαιρείται η ώρα της Φυσικής Αγωγής.

Η προσεκτικη τήρηση των παραπάνω μέτρων είναι απαραίτητη για την προστασία όλων μας.
Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Χωρίς κατηγορία.