ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Έργο etwinning

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Έργο etwinning

Ψηφιακό πάρκο ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς

«Pulcinella and Fasoulis»

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο έργο etwinning «Ψηφιακό πάρκο ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς» αναγνωρίζουν την ανάγκη διατήρησης όχι μόνο της πολιτιστικής κληρονομιάς του παρελθόντος αλλά και της σύγχρονης ψηφιακής πολιτιστικής κληρονομιάς. Αναγνωρίζουν επίσης τη σημασία των Ευρωπαϊκών αξιών και τη συνεισφορά των διαφόρων χωρών της στον πολιτισμό της Ευρώπης. Στην πόλη ή την περιοχή που βρίσκεται το σχολείο τους, αναγνωρίζουν στοιχεία συνεισφοράς κάποιου άλλου ευρωπαϊκού λαού τον οποίο ευχαριστούν μέσα από ψηφιακά έργα που δημιουργούν οι μαθητές.

Οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Χάλκης οι οποίοι συμμετείχαν στο προαναφερθέν έργο ευχαρίστησαν την Ιταλία για τη συμβολή της στο κουκλοθέατρο και στην παραδοσιακή γαντόκουκλα, τον Φασουλή, ο οποίος εμφανίστηκε στην Ελλάδα το 1860 με 1870. Ο ελληνικός Φασουλής όπως αναφέρει ο Πούχνερ προέρχεται από τη Δύση. Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν κάνει στο παρελθόν κούκλες μαρότ επιπλέον παρακολούθησαν  παραστάσεις κουκλοθεάτρου κι αποφάσισαν να κάνουν κι αυτοί τα δικά τους κουκλοθέατρα και  τις δικές τους γαντόκουκλες με τις οποίες έφτιαξαν διαλόγους για τη φιλία.  Τα έργα τους τα αφιερώνουν στη γείτονα χώρα φίλη μας την Ιταλία ως ευχαριστήριο για τον Pulcinella της ιταλικής comedia dell΄ arte έναν ανθρώπινο χαρακτήρα που στις αρχές του 17ου αιώνα γύρισε όλη την Ευρώπη και οδήγησε στη συνέχεια στην έμπνευση για τη δημιουργία του  ελληνικού Φασουλή.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες μας για τη συμμετοχή τους στο εν λόγω έργο. Θερμά συγχαρητήρια και στους εκπαιδευτικούς μας που οργάνωσαν και εμψύχωσαν το έργο.

«Pulcinella and Fasoulis»

Everything started when Pulcinella of the Italian comedia dell΄ arte  was introduced to people as a human character, who travelled around Europe at the early 17th century, entertaining children from all social backgrounds and  ingraining a puppet hero into every country’s culture.

In Greece at that time, Fasoulis of the Greeks was born, who later was renamed to Pashalis. He was a single-eyed puppet hero. A cunning character, who prevailed at the end of each story in the puppet theatre. The puppet hero named Pulcinella provided the motives for the creation of Fasoulis in Greece. The latter was a  much comedic and entertaining character. He was loved by the people and gradually he evolved into “ a self-sown folk comedy ” that amused all social strata and especially children.

Pupils of the Primary school of Halkee in Larissa express their gratitude to Italy’s contribution in puppet theatre and in the creation of the traditional glove doll, Fasoulis, who appeared in Greece between 1860 and 1870. The Greek Fasoulis, as Puhner mentions, is derived from the Western civilization.

The pupils of our Primary school have attended the performances of this public puppet theatre and they have decided to create their own puppet theatre and glove dolls. They also created scripts and dialogues about friendship. The pupils’ works are dedicated to our beloved Italy as a thank you note to Pulcinella. Also we decided to take  an active part in enhancing the Digital Cultural Heritage at European level through Europeana Square.

Pupils’ puppet theatres and glove dolls.

Thank you Italy
Primary school of Halki Larissa Greece