ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ ΜΕ ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΓΙΓΑΝΤΟΚΟΥΚΛΕΣ ΤΥΠΟΥ ΜΑΡΟΤ

«Ακούσατε, ακούσατε την Παρασκευή 7 Ιουνίου 9 η ώρα το πρωί, στο Δημοτικό σχολείο Χάλκης, ο πρωτοεμφανιζόμενος κουκλοθίασος «ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ» θα κάνει πρεμιέρα με τη θεατρική παράσταση

«Η πριγκίπισσα Δυσκολούλα» του Ευγένιου Τριβιζά.

Βασίλισσες, πρίγκιπες ράφτες, κηπουροί και δράκοι μας δίνουν ραντεβού στο χώρο του σχολείου, για να δούμε ποιόν θα επιλέξει επιτέλους για σύζυγο η πολυαγαπημένη κόρη του βασιλιά η Δυσκολούλα;»

Πρόκειται για ένα εγχείρημα που τόλμησαν οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους στα πλαίσια του γνωστικού αντικειμένου της θεατρικής αγωγής.

Πως έγινε αυτό;

Οργανώνοντας αρχικά έναν κουκλοθίασο

Δημιουργώντας στη συνέχεια τις δικές τους θεατρικές γιγαντόκουκλες τύπου μαρότ (είδος κούκλας που το κεφάλι της στηρίζεται σε ένα ξύλινο μπαστούνι και ο χειρισμός της γίνεται συνήθως χρησιμοποιώντας το ένα χέρι από κάτω),

Ανεβάζοντας τη θεατρική παράσταση «Η πριγκίπισσα Δυσκολούλα» του Ευγένιου Τριβιζά και την Έκθεση κούκλας στο χώρο του σχολείου.

Το κουκλοθέατρο εμφανίστηκε στην αρχαιότητα ως μέσο ψυχαγωγίας ενηλίκων και αργότερα απευθύνθηκε περισσότερο σε παιδιά. Αποτελεί ένα ελκυστικό παιδαγωγικό εργαλείο το οποίο λειτουργεί ως μέσο έκφρασης καθώς οι κούκλες που ζωντανεύουν στο χώρο και στο χρόνο διευρύνουν τα όρια της φαντασίας μας.

Στη θεατρική παράσταση τις κούκλες εμψυχώνουν με αλφαβητική σειρά οι μαθητές:

Βασιλείου Ευαγγελία

Σύλλογος Διδασκόντων

Δημοτικού σχολείου Χάλκης

Η κατασκευή:

Η παράσταση:«Η πριγκίπισσα Δυσκολούλα» του Ευγένιου Τριβιζά.

Παραγωγή γραπτού λόγου  από την αφίσα – πρόσκληση – δελτίου τύπου από τη θεατρική παράσταση «Η πριγκίπισσα Δυσκολούλα» :

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Προγράμματα.