Δράση για τα είδη ζώων που τείνουν να εκλείψουν ( Αρκτούρος)

Επιμορφωτική δράση πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό σχολείο Χάλκης. Η δράση η οποία πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του Αρκτούρου, (εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας), αφορούσε την πανίδα του Ελλαδικού χώρου και τα είδη ζώων που τείνουν να εκλείψουν.Ένα από αυτά είναι και η αρκούδα η οποία έχει σχεδόν εξαφανιστεί από τα ελληνικά βουνά. Ποιο το μερίδιο ευθύνης των ανθρώπων στην εξαφάνιση της;  Ποια πρέπει να είναι τα μετρά προστασίας τα οποία πρέπει να λάβουν οι άνθρωποι για την προστασία των υπό εξαφάνιση ζώων;Ποιες οι επιπτώσεις στην αλυσίδα της ζωής για τον άνθρωπο και το περιβάλλον; Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα απαντήθηκαν στη βιωματική δράση στην οποία ενεπλάκησαν δημιουργικά οι μαθητές της Γ΄,Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄ τάξης. Ευχαριστούμε θερμά τις κ.Βασιλική Παπαχρήστου και Βασιλική Πάτσιου για την παιδαγωγική προσέγγιση του θέματος και για την συνεργασία μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία.