1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 6 Οκτωβρίου 2014

sports_day_0

Δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στο δημοτικό σχολείο Χάλκης, στις 6 Οκτωβρίου 2014, πραγματοποιήθηκαν Αθλητικές δράσεις με αφορμή την ημέρα του Πανελλήνιου Σχολικού αθλητισμού.

Οι δράσεις είχαν ως εξής:

Προβολή ταινίας με θέμα τη διαφορετικότητα , το ρατσισμό και τους παρολυμπιακούς αγώνες.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε διαλογική συζήτηση με τους μαθητές, με σκοπό την ευαισθητοποίηση τους πάνω στο θέμα.

DSCN2186[1] DSCN2185[1] DSCN2184[1] DSCN2187[1]

Οι μαθητές δημιούργησαν στη συνέχεια με τους δασκάλους διάφορες εικαστικές δημιουργίες όπως ζωγραφική, κολάζ  κ.λ.π.

Ο γυμναστής του σχολείου, κ. Λαμπρονίκος, με τους μαθητές όλων των τάξεων, προχώρησαν στη συνέχεια σε αθλοπαιδιές όπως σκυταλοδρομίες, παιχνίδια αθλητικού χαρακτήρα και παραδοσιακούς χορούς.

DSCN2198[1] DSCN2194[1] DSCN2192[1] DSCN2190[1] DSCN2191[1]

Οι δράσεις ενάντια στον ρατσισμό ολοκληρώθηκαν με προβολή Βίντεο στη γαλλική Γλώσσα, για τους μαθητές των μεγάλων τάξεων, από την εκπ/κό γαλλικής γλώσσας κ. Νάρη.

Την εκδήλωση του σχολείου μας, τίμησαν με την παρουσία τους, οι γονείς και οι κηδεμόνες του σχολείου.

6 Οκτωβρίου 2014

Κατηγορίες: Δραστηριότητες.