Ο Οδοντίατρος και τα δοντάκια

Οι τάξεις Α΄ και Γ΄ του σχολείου μας παρουσίασαν την Πέμπτη 12 Ιουνίου 2014 μια μικρή θεατρική παράσταση σχετική με την σωστή στοματική  υγιεινή  και τίτλο:

«Ο Οδοντίατρος και τα δοντάκια»

Η παράσταση αυτή ήταν το επιστέγασμα ενός  σχετικού προγράμματος αγωγής υγείας που υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της χρονιάς και το οποίο στόχευε στο να μεταδώσει τις καλές συνήθειες για την σωστή φροντίδα των δοντιών.

Στο θεατρικό που ανέβασαν οι μαθητές με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, κ. Ελένης Μπαντούλη και κ. Άννας Μητρά  ένας οδοντογιατρός εξέτασε τα μικρά δοντάκια για να βρει, προς μεγάλη του απογοήτευση, ένα σωρό από μικρόβια.

Προσπάθησε να τα απομακρύνει και σε αυτό βοήθησαν και οι δραστήριες Οδοντόβουρτσες. Εκείνα τα δόντια ωστόσο που ήταν «πληγωμένα» από την Τερηδόνα θα ήταν πολύ δύσκολο να απαλλαχθούν καθώς ήταν επίμονη και καταστροφική.

Ο Οδοντογιατρός προσπάθησε πολύ και τελικά κατάφερε να σώσει όλα τα δοντάκια, μεγάλα και μικρά, και όλα τους να είναι τελικά λευκά-λευκά και γερά.

DSCN2045 DSCN2046 DSCN2047 DSCN2048 DSCN2049

Κατηγορίες: Προγράμματα.